Jubileusz ZST
Zapraszamy do śledzenia cyklu: Z historii ZST w Lipnie w roku Jubileuszu 80-lecia istnienia szkoły – Czy wiesz, że…
Rok szkolny 2024/2025 jest naznaczony Jubileuszem 80-lecia istnienia ZST w Lipnie. Z racji tego wyjątkowego święta dla społeczności szkolnej pragniemy przybliżyć bogatą historię naszej szkoły.
Cyprian Kamil Norwid przypominał: „Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”. Każdy z nas swoją drogę rozpoczynał w murach jakiejś szkoły. Stąd też poprzez zgłębianie tajemnic skrywanych w gmachu placówek oświatowych, można badać dzieje regionu. Dlatego, aby poszerzyć wiadomości o stolicy Ziemi Dobrzyńskiej, a także zafascynować wszystkich bogactwem dziejów naszego miasta i powiatu, warto zwrócić uwagę ku największej szkole ponadpodstawowej na terenie powiatu lipnowskiego, jaką jest Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie.
Zapraszamy do śledzenia cyklu: Z historii ZST w Lipnie w roku Jubileuszu 80-lecia istnienia szkoły – Czy wiesz, że…
Do miłych podróży z historią zaprasza Zespół ds. obchodów jubileuszu (Iwona Grubecka, Anna Rudzka, Cezary Bautembach).
Cz. 1
Z historii ZST w Lipnie w roku Jubileuszu 80-lecia istnienia szkoły – Czy wiesz, że …
w chwili powstania naszej szkoły uczęszczało do niej tylko 35 uczniów?
Wydawać by się mogło, że to mała ilość, ale w chwili tworzenia naszej placówki to minimum, żeby taka szkoła mogła w ogóle rozpocząć funkcjonowanie. Tradycje szkoły sięgają swymi korzeniami do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej społeczność lipnowska zwróciła się do Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu o wydanie decyzji na otwarcie szkoły. Na zlecenie wizytatora Oddziału III Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu, Romana Wojciechowskiego, inspektor szkolny powiatu lipnowskiego Zygmunt Cieślikowski powołał Zenona Turka, nauczyciela Publicznej Szkoły Powszechnej w Wymyślinie, na stanowisko Kierownika Szkoły Zawodowej w Lipnie o specjalności wielozawodowej. W ten sposób w dniu 10 września 1945 r. pismem KOSP w Toruniu utworzono w Lipnie Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową. Już w sierpniu 1945 r. Kierownik Zenon Turek rozpoczął rekrutację do szkoły, ogłaszając zapisy w formie plakatu w formacie A3.
Na podstawie treści plakatu zapisy do szkoły miały się odbyć w dniach od 28 sierpnia do 2 września 1945 r. W związku z małą ilością młodzieży zapisującej się do szkoły na prośbę Kierownika Szkoły, Zarząd Miejski w Lipnie z Janem Wieczorkiewiczem burmistrzem, wydał kolejne publiczne ogłoszenie o naborze uczniów do Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej w Lipnie. Zapisy odbyły się w dniach 14, 15 i 17 września 1945 r. Jednocześnie w tym samym dniu Inspektorat Szkolny w Lipnie wysłał do związków i różnych organizacji ogłoszenie o podobnej treści.
Jednak mimo powyższych ogłoszeń do szkoły zapisało się tylko 12 uczniów. Ponieważ do utworzenia szkoły wymagane było co najmniej 30 uczniów, dlatego Zenon Turek Kierownik Szkoły ponowił ogłoszenie, tym razem z ambony kościelnej, prosząc o. Antoniego Sołtysiaka księdza proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lipnie o kilkakrotne odczytanie. Ogłoszenie to przyniosło oczekiwany skutek. Zgłosiło się kolejnych 23 uczniów.
Ostatecznie w dniu 5 października 1945 r. w obecności 35 uczniów rozpoczęła funkcjonowanie Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa w Lipnie. Początkowo uruchomiono dwie klasy: klasę I i II z 9-cio godzinnym tygodniem nauczania. Grono pedagogiczne w chwili otwarcia szkoły składało się z następujących osób: Zenon Turek – Kierownik Szkoły, Leon Wiśniewski, Konstanty Narkowicz, Piotr Baranik i ks. Wacław Rostek.
Wybór i opracowanie: Anna Rudzka.
Źródło: Anna Rudzka „Monografia Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie w latach 1945–2015”